Trailer
Sinopsis

Pe holul unei maternități, o familie de romi primește vestea că fiica lor minoră tocmai a născut o fetiță. Pardică (50 de ani) nu pare să se bucure de acest moment fiind profund nemulțumit de această sarcină timpurie, pentru care o învinuiește pe soția sa. Situația se tensionează însă și mai mult atunci când un reprezentant al spitalului le cere să semneze niște documente, ocazie cu care ies la iveală probleme legate de acte și de relația lor parentală cu mama minoră. Pericolul iminent de a fi separați, de către autoritățile statului, de fiica lor, îl face pe Pardică să treacă la acțiune.

Director image
Regizor
Director image

Adrian Silișteanu a absolvit Facultății de Cinematografie in București, după care a studiat Cinematografia Digitală la Institut National de l’Audiovisuel din Paris. “Pescuit sportiv”, filmul de debut al regizorului Adrian Sitaru, a fost și primul său film ca director de imagine. Colaborarea dintre cei doi a continuat, Adrian Silișteanu semnând imaginea următoarelor patru lungmetraje regizate de Adrian Sitaru și a mai multor scurtmetraje. A lucrat ca director de imagine și cu binecunoscutul regizor de teatru Silviu Purcărete pentru lungmetrajul “Undeva la Palilula”, semnând de asemenea regia de imagine pentru două sezoane ale serialului HBO“În derivă. În 2012, Adrian Silișteanu a regizat primul său film, scurtmetrajul “Șanțul” și, patru ani mai târziu, în 2016, scurtmetrajul “Scris/Nescris”.

Premii+
Festivaluri
  • GRAND PRIX, MENTION JEUNE PUBLIC*, PRIX CANAL+
    FESTIVAL INTERNATIONAL DU CINÉMA MÉDITERRANÉEN DE MONTPELLIER (Short film competition, Montpellier, France)
  • GRAND PRIX
    29th EXGROUND FILM (International Short Film Competition, Wiesbade Germany)
  • BEST SHORT, GRAND PRIX
    20th TALLINN BLACK NIGHTS FILM FESTIVAL - SLEEPWALKERS INT’L SHORT FILM FESTIVAL (International Competition, Tallinn, Estland)
  • 34th TORINO FILM FESTIVAL (Special programme, Italy)
  • SPECIAL MENTION
    11th VILNIUS INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (International Competition, Vilnius, Lithuania)
  • GRAND PRIX
    28th TRIESTE FILM FESTIVAL (International Competition, Trieste, Italy)
  • 46th INTERNATIONAL FILM FESTIVAL ROTTERDAM (Voices Short Stories, Rotterdam,The Netherlands)
  • GRAND PRIX, EFA NOMINATION
    48th TAMPERE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (International Competiton, Tampere, Finland)
  • 5th LET'S CEE FILM FESTIVAL 2017 (Out of Competition, Vienna, Austria)
  • 6th KYIV INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Out of Competition, Kyiv, Ukraine)
  • JURY SPECIAL MENTION
    20th BRUSSELS INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (International Competiton, Brussels, Belgium)
  • AUDIENCE AWARD
    14th INDIELISBOA 2017 (Int'l Competition Short, Portugal)
  • BEST ROMANIAN SHORT FILM
    16th TRANSILVANIA INT’L FILM FESTIVAL (Romanian Film Days Competition, Cluj- Napoca, Romania)
  • 25th ART FILM FEST KOSICE (Official Selection, Kosice, Slovakia)
  • 23rd PALM SPRINGS INT'L SHORTFEST AND FILM MARKET (Official Selection, Palm Springs, CA, USA)
  • 39th MOSCOW INT'L FILM FESTIVAL (Out-of-Competition Program, Russia)
  • 11th NEXT FILM FESTIVAL (Friends of Festival, Bucharest, Romania)
  • 25th CURTAS VILA DO CONDE (Focus on Romanian cinema, Vila do Conde, Portugal)
  • SIGNIS AWARD
    20th GUANAJUATO INT'L FILM FESTIVAL (Short Fiction category,San Miguel de Allende Guanajuato, Mexico)
  • BEST SHORT AWARD
    20th MOTOVUN FILM FESTIVAL (Official Selection, Zagreb, Croatia)
  • 16th “DOKUFEST” - INTERNATIONAL DOCUMENTARY AND SHORT FILM FESTIVAL (International Short Films Competition, Prizren, Kosovo)
  • BEST ROMANIAN SHORT FILM
    14th ANONIMUL INT'L INDEPENDENT FILM FESTIVAL (Short Film Competition, Sfântu Gheorghe, Danube Delta, Romania)
  • 15th MOLISE CINEMA FESTIVAL (Official Selection, Casacalenda, Campobasso, Molise, Italy
  • 3RD PRIZE
    19th LENOLAFILMFESTIVAL INVENTA UN FILM (Int. Competition, Lenola, Italy)
  • 2nd PANAMA CANAL INT'L FILM FESTIVAL (Official Selection, Panamá)
  • BEST SHORT
    9th FILM4FUN (National Competition, Sinaia, Romania)
  • 16th CONCORTO SHORT FILM FESTIVAL (Out-of-Competition, Pontenura, Piacenza, Italy)
  • 11th VUKOVAR FILM FESTIVAL (Official Selection, Croatia)
  • GRAND PRIX – THE HCA AWARD
    42nd ODENSE INT'L FILM FESTIVAL (Official Selection, Denmark)
  • 5th KRALJEVSKI FILMSKI FESTIVAL (Official Selection, Kraljevo, Serbia)
  • 4th ARKADIA SHORTFEST (Out of Competition, Baicoi, Romania)
  • 3rd HARRISBURG-HERSHEY FILM FESTIVAL (Official Selection, Harrisburg, PA, USA)
  • GOLDEN LEAF - BEST WORLD SHORT FILM
    5th DUHOK INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Int. Short Film Competition, Duhok, Iraqi Kurdistan)
  • 4th RIGA INT'L FILM FESTIVAL (MUST SEE Section (non-competition), Riga, Latvia)
  • GRAND JURY PRICE - FOREIGN SHORT FILM
    7th QUÉBEC CITY FILM FESTIVAL (Official Selection, Canada)
  • 30th HELSINKI INT'L FILM FESTIVAL - LOVE & ANARCHY (Official Selection, Finland)
  • 2nd FICIT - FESTIVAL DE CINE INDEPENDENT DE TRUJILLO (Official Selection, Peru)
  • BAYARD DU MEILLEURE COURT METRAGE
    32nd FESTIVAL INTERNATIONAL DU FILM FRANCOPHONE DE NAMUR
  • 23rd ENCOUNTERS FESTIVAL (Official Selection, Bristol, UK)
  • 61st BFI LONDON FILM FESTIVAL (Short Film Programme, London, UK)
  • 10th CENTRAL AND EASTERN EUROPEAN FILM FESTIVAL CINEAST (Short fiction film program "SOUTH", Luxembourg
  • 2nd KINENOVA INT'L FILM FESTIVAL SKOPJE 2017
  • 3rd MINIKINO FILM WEEK - INT'L SHORT FILM FESTIVAL BALI (Official Selection, Denpasar, Bali Indonesia)
  • 10th LVIV INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL WIZ-ART (Official Selection, Lviv, Ukraine)
  • 1st MAKE IT SHORT - LEWES SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Lewes, U.K.)
  • 3rd BANGKOK THAI INT'L FILM FESTIVAL
  • 2nd TRUJILLO INTERNATIONA INDEPENDENT FILM FESTIVAL (Int'l Competition, Trujillo, Peru)
  • 68th MONTECATINI INT'L SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Montecatini, Italy)
  • SPECIAL MENTION
    14th INTERNATIONALES KURZFILMFESTIVAL „KURZ.FILM.SPIELE“ (Official Selection, Konstanz, Germany)
  • 36th UPPSALA INT'L SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Uppsala, Sweden)
  • BEST SHORT
    16th BEST OF SHORT FILMS FESTIVAL (Official Selection, La Ciotat, France)
  • 12th LEIDEN INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Official Selection, Leiden, Netherlands)
  • 36th FESTIVAL DU CINÉMA INTERNATIONAL EN ABITIBI-TÉMISCAMINGUE (Official Selection, Canada)
  • 40th DENVER FILM FESTIVAL (Official Selection, Colorado, USA)
  • 15th ASIANA INT'L SHORT FILM FESTIVAL (Int'l Competition, South Korea)
  • 6th CINEMAFORUM INT'L SHORT FILM FESTIVAL (Main Competition, Warsaw, Poland)
  • BEST SHORT
    25th ALTER-NATIVE INT'L SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Tirgu Mures, Romania)
  • 19th BRATISLAVA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Official Selection, Slovakia)
  • FESTIVALUL FILMULUI ROMANESC LA MUNCHEN (Munchen, Germany)
  • 7th INT'L FRONTALE FILMFESTIVAL (Int'l Competition, Vienna, Austria)
  • BLUE DABUNE FILM FESTIVAL (International Competition)
  • 11th RED ROCK FILM FESTIVAL (Int'l Competition, Utah, US)
  • 1st BLACK CANVAS FESTIVAL DE CINE CONTEMPORÁNEO (Int'l Short Film Competition, Mexico City, Mexico)
  • 55th GIJON INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Short film Competition, Gijon, Spain)
  • UK FILM FESTIVAL 2017 (International competition, London, UK)
  • 5th INT'L BOSPHORUS FILM FESTIVAL (Official Selection, Istanbul, Turkey)
  • GRAND PRIX
    35th FESTIVAL TOUS COURTS - AIX EN PROVENCE (Official Competition, France)
  • MASTER OF THEME AWARD
    LUBLIN FILM FESTIVAL (Short Film Competition, Lublin, Poland)
  • 23rd LEUVEN INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Belgium)
  • BEST INTERNATIONAL SHORT FILM
    29 FESTIVAL DE CORTOMETRAJES (International Competition, Aguilar de Campo, Spain)
  • JURY'S SPECIAL MENTION
    24th ARCIPELAGO - FESTIVAL INTERNAZIONALE DI CORTOMETRAGGI E NUOVE IMMAGINI (Official Selection, Rome, Italy)
  • BEST FICTION SHORT FILM
    15th BOGOSHORTS - BOGOTÁ SHORT FILM FESTIVAL
  • 12th INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL ZUBROFFKA (Official Selection, Bialystok, Poland)
  • 30th EUROPEAN FILM AWARDS (Nomination, Berlin, Germany)
  • 15th LONDON SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, UK)
  • EASTWARD WINDOW COMPETITION JURY'S SPECIAL MENTION
    12th INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL ZUBROFFKA (Official Selection, Eastward Window Competition, Bialystok, Poland)
  • WINNER MAIN SECTION
    10th AMARCORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Rimini, Italy)
  • INT'L SHORT FILM DAY (screening of festival favourites in Gottsunda, Uppsala, Sweden)
  • 8th RAMDAM FESTIVAL (International Competition, Tournai, Belgium)
  • 13th PRAGUE SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Czech Republic)
  • 30th MINIMALEN SHORT FILM FESTIVAL (Official Selection, Trondheim, Norway)
  • 7th IRVINE INT'L FILM FESTIVAL (Official Selection, Costa Mesa, CA, USA)
  • ARTFOOLS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL (Official Selection, Larissa, Greece)
  • 3rd NEW RENAISSANCE FILM FESTIVAL (Official Selection, Amsterdam, The Netherlands)
  • 19th KONTRAST FILMFEST (Official Selection, Bayreuth, Germany)
  • 2nd MALATESTA SHORT FILM FESTIVAL (Competition, Cesena, Italy)
detalii
echipa
  • Regizor
    Adrian Silișteanu
  • Scenariu
    Claudia Silișteanu
  • Producător
    Anamaria Antoci, Adrian Silișteanu
  • Imagine
    Adrian Silișteanu
  • Montaj
    Costi Zaharia, Mircea Olteanu
  • Scenografie
    Alexandra-Alma Ungureanu
  • Costume
    Alexandra-Alma Ungureanu
  • Sunet
    Ioan Filip, Dan Stefan Rucareanu
  • Muzica
    Sergiu Popa
Aspecte
Tehnice
  • Durata
    20 min
  • Format filmare
    Digital
  • Format proiecție
    DCP, Bluray, moc, mp4.
  • Aspect imagine
    1:2.35
  • Sunet
    5.1